Zahradní nábytek – Nejnovější trendy z veletrhů

Nábytek na terasu a do zahrady by měl být především odolný, ten současný navíc nadchne dokonalým designem. Představujeme vám první novinky ze světových veletrhů i z bohaté tuzemské nabídky.

Letošní sté výročí založení Bauhausu se odráží i v nejnovějších kouscích outdoorového nábytku. První vlaštovky z nábytkářských veletrhů poutají pozornost svou subtilitou, jejich konstrukce je převážně trubková, minimalistická. Designéři originálním způsobem vzdávají hold svým předchůdcům, vizionářům z této světoznámé školy. Strohost a chlad kovu vyvažuje měkké, nadýchané polstrování, některé kovové prvky jsou potaženy kůží. V široké nabídce nechybí ani kousky ze dřeva, ale i v tomto případě jde o vylehčené varianty, projevuje se ústup od těžkých, masivních kousků. Bohatě jsou zastoupeny také umělé hmoty nové generace, na hony vzdálené nevzhlednému plastovému nábytku z dřívějších období.

 

Zahradní nábytek je nepochybně investicí na dlouhá léta, proto se vyplatí pořídit si ho ze snadno udržovatelných materiálů. Zároveň by měl být natolik nadčasový, aby zůstal působivý po řadu sezon. Z představovaného vybavení lze vybrat kousky z kovu či plastu, jež se ve srovnání s ostatními materiály udržují zdaleka nejlépe. Zvláště když designéři počítají s náročnějšími podmínkami a nábytek uzpůsobí tomu, aby vyžadoval co nejmenší údržbu.

Nadčasový hliník

Nábytek s hliníkovou konstrukcí kombinovanou s moderními umělými hmotami zůstává stále velmi aktuální. Potvrdil to i světoznámý Werner Aisslinger, jenž navrhl svěží outdoorovou kolekci založenou na kulatých přátelských tvarech. Inspirovala ho architektura kruhového hotelu z 50. let, do něhož navrhoval interiér. Jako základ použil hliníkovou kostru, kterou opatřil výpletem z luxusních vláken Dedon Fiber, odolávajících těm nejdrsnějším venkovním podmínkám.

Neodolatelný masiv

Ani letos nesmí na letních terasách chybět dřevěný nábytek. Nový trend neznamená návrat k těžkým retro kouskům, ale k nábytku, kombinujícímu přírodní materiály s moderními umělými hmotami. Výrobci vsadili na konstrukci z masivního teaku kombinovanou s volnými nadýchanými čalouny. Pečlivý pozorovatel si všimne, že kostry venkovního nábytku jsou sestaveny z prvků kruhového průřezu, evokující módní tvar kovové trubky. Měkké polštáře s odnímatelnými potahy, plněné pěnou Dryfeel, dokonale odolávají povětrnostním vlivům. Pohodlné posezení umožňuje sestavu využívat nejen na terase, ale také v interiéru. Módní novinku představují základny z masivních latí, které do šířky přesahují sedací část a vytvářejí místo pro odkládání časopisů či drobných předmětů.

Spolehlivá ocel

Moderní bytové i rodinné domy disponují prostornými terasami, jež nabízejí ideální místo pro setkání při obědě či při večerním grilování. Abychom nábytek nemuseli stále stěhovat a ukrývat před deštěm, vyplatí se pořídit si outdoorovou jídelnu, která odolá nepřízni počasí. Příznivci minimalismu ocení ocelový zahradní nábytek, od různě velkých stolů a stolků přes otomany až po lavičky a křesílka. Odolná ocel opatřená dvěma vrstvami práškového nástřiku je připravena na celoroční používání.

Designové „the best of“

Jak už jsme se zmínili, plastový zahradní nábytek pro mnohé znamená laciné a možná i dočasné řešení, jež však není příliš kvalitní ani vzhledné. Některé světoznámé kousky, prověřené několika desetiletími, vás přesvědčí o opaku. Prakticky nezničitelné židle z polypropylenu platí stále za nadčasové, stylové a navíc si můžete vybrat z široké palety barev. All Plastic Chair od Jaspera Morrisona je ideální židle pro venkovní použití stejně jako židle Vegetal, jejíž sedák připomíná prorostlé větve stromu.

 

 

Text Alena Kodlová foto archiv firem

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *