Zeleň pro potěchu a krásu

Rozvíjející příroda přichází s jarem i na terasy, lodžie a balkony. Stačí osázet pár květináčů a truhlíků a náš malý obytný svět se rozroste o útulnou oázu plnou pohodlí a barev.
Kýženého výsledku dosáhneme aplikací rostlin, jež tolerují snahu člověka pěstovat je v omezených prostorových podmínkách. Jejich výběr však musí odpovídat orientaci balkonu či terasy na světové strany, protože některé potřebují plné slunce, jiné spíše stín. Respektovat je nutné také povětrnostní vlivy v podobě deště a větru.

 

Pro zářivé jaro i léto

Něžné květy bledulí, sněženek narcisů, tulipánů a hyacintů se v miskách či květináčích na balkoně kouzelně vyjímají stejně jako hrozny do chomáčů yysazených modřenců… Mezery mezi cibulovinami výborně vyplní sedmikrásky, pomněnky, prvosenky a macešky. Na slunném místě se bude dařit trvalkám i letničkám. K nejkrásnějším patří afrikány (aksamitníky), které navíc odpuzují mšice, uplatnění najdou i nápadné slunečnice (budou ale potřebovat oporu), barevné spektrum doplní léčivý měsíček zahradní, stejně jako typicky letní pestré astry a cínie.

Domácí stálice i dotek exotiky

Okna, balkony ani terasy si těžko dovedeme představit bez pelargónií, begónií, petúnií a křehkých převislých surfinií. Rozmanitou paletou barev osvěží balkon či terasu kaskádovité verbeny s karmínově růžovými, červenými či fialovými květy, kterým se daří v samozavlažovacích truhlících. Bohatý porost nabízí Balkongold se zlatožlutými drobnými kvítky, zajímavé jsou truhlíky osázené převislými vonnými tyrolskými karafiáty. Kvetoucí rostliny lze doplnit těmi, které mají zajímavé listy, například starčekem nebo čistcem, jenž rovněž vytváří obrovské převisy. Na místo po celý den vystavené slunci lze vysadit i středomořské rostliny evokující dovolenou na pláži: oleandr, olivovník či fíkovník.
Foto: OBI, Fiskars, Ikea, Hornbach, Bosch

text: redakce -ll-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *